sgrow2SG-ROW

Prosty programik, który robi tylko jedno. Po wpisaniu współrzędnych geodezyjnych w układzie SG-ROW oblicza oznaczenie arkusza (sekcji), na której znajduje się punkt i tzw. raster, czyli pole na siatce kwadratów.

Z programu korzystałem przez kilka lat, teraz to już trochę nieaktualne, bo lada dzień ostatnie arkusze map w tym układzie przestaną być używane. Może jako ciekawostka.

Pobierz: SG-ROW – wersja 1.0

 


Moje programy są podpisane cyfrowo certyfikatem wystawionym przez StartCom Ltd (jest uznawany przez Microsoft, Google, a ja jako autor jestem przez nich zweryfikowany) więc bez obaw:)

W Windows 8 może pojawić się niebieskie okno z informacją „System Windows chronił ten komputer” – należy kliknąć „Więcej szczegółów” (tam widać mnie jako wydawcę) i „Uruchom mimo to„. Niestety obejście tego wymaga certyfikatu EV za kilkaset euro, który jest wystawiany tylko na firmy, lub też uzyskać „zaufanie” Microsoftu, co oznacza, że program musi zostać uruchomiony przez setki/tysiące osób, a to mi raczej nie grozi.


 

Sam układ SG-ROW (Sucha Góra – Rybnicki Okręg Węglowy) ma swój początek (0,0) w Suchej Górze (część Bytomia) i, co ciekawe, współrzędne są też ujemne. Mój program oblicza tylko takie sekcje (X i Y ujemne), ponieważ wtedy nie znalazłem żadnego opisu samego układu ani też zasad oznaczeń sekcji (wywnioskowałem to na podstawie samych współrzędnych), a dodatnich nie używałem.

Z tego co wiem, sam układ był wprowadzony lokalnie, na Śląsku, na potrzeby górnictwa. Swój punkt początkowy ma w tym samym miejscu co stosowany na początku XX wieku układ Sucha Góra, ale jest w innym odwzorowaniu (Gauss-Kruger, a Sucha Góra bodajże Cassini-Soldner). Na terenach, na których jest/był stosowany, miesza się z układami 1965 (mapy nachodziły na siebie, to samo odwzorowanie, więc łatwa transformacja) a nawet stosowano skalę 1:500.

Inna ciekawostka – Ośrodki Dokumentacji Geodezyjnej nie posiadały żadnych danych na temat tego układu. Przyjmowało się po prostu do transformacji punkty pomierzone lokalnie w innym układzie. Program Winkalk od kilku lat ma transformację do/z tego układu.

Przykładowy nr sekcji w skali 1:1000: -40-32-(40-c)

Napisz odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.