atGeoBazaatGeoBaza

atGeoBaza to program dla geodetów ułatwiający odnalezienie pikiet wśród setek/tysięcy robót na podstawie współrzędnych lub nazwy.
Program ten wyszukuje na dysku roboty geodezyjne i wczytuje wszystkie odnalezione w nich punkty (numer, X, Y) po czym wyświetla je w formie tabeli.
Punkty można przeszukiwać podając:

 • przybliżone współrzędne i odległość (promień)
 • współrzędne minimum i maksimum (wyszukiwanie w zadanym prostokątnym obszarze)
 • po podaniu części numeru tego punktu np. pp1280

Aktualnie program potrafi odczytywać następujące formaty:

 • Winkalk firmy Coder (zarówno starsze jak i nowe wersje)
 • C-Geo (niestety nie posiadam cgeo i opierałem się na podesłanych mi robotach)
 • Topcon .tsj i .mjf – format wykorzystywany przez program TopSurv w odbiornikach GNSS firmy Topcon, program automatycznie transformuje pikiety do układu 2000.

Odnalezione punkty (filtrowane po obszarze lub promieniu) można wyświetlić w formie tabeli (widać gdzie dany punkt się znajduje i jakie ma współrzędne) lub eksportować do pliku tekstowego.

Bazę z przeszukanymi robotami można zapisać, można przeszukiwać różne dyski i dodawać do już wczytanych. Po zapisaniu nie trzeba szukać od nowa przy kolejnym użyciu programu.

Pobierz: GeoBaza 0.9 – wersja 0.9 (najnowsza wersja)
Pobierz: GeoBaza – wersja 0.8 (starsza wersja, podpisana cyfrowo)

15.12.2018 – zmiany w wersji 0.9:

 • dodana obsługa plików Topcon MagnetField (mjf)
 • dodane wyszukiwanie na podstawie kodu (poprawka dla mnie – w kodach do tyczenia umieszczam nazwę klienta, co ułatwia mi pracę i wyszukiwanie w moim programie do nawigacji)
 • poprawione filtrowanie w wyszukiwaniu – można szukać promieniem, prostokątem lub wszędzie i niezależnie wyszukać fragment numeru lub kodu

Wymagania: Windows 7 lub nowszy, powinno działać też na Windows XP ale z zainstalowanym dodatkowo: .NET 4.0 Client Profile

 


Moje programy są podpisane cyfrowo certyfikatem wystawionym przez StartCom Ltd.

W Windows 8 może pojawić się niebieskie okno z informacją „System Windows chronił ten komputer” – należy kliknąć „Więcej szczegółów” (tam widać mnie jako wydawcę) i „Uruchom mimo to„. Niestety obejście tego wymaga certyfikatu EV za kilkaset euro, który jest wystawiany tylko na firmy, lub też uzyskać „zaufanie” Microsoftu, co oznacza, że program musi zostać uruchomiony przez setki/tysiące osób.


 

Program napisany został na własne potrzeby.

Program nie zapisuje/modyfikuje niczego w robotach geodezyjnych (tylko odczytuje). Mimo wszystko używasz go na własne ryzyko i nie gwarantuję że działa poprawnie i bezbłędnie.

 

Krótki opis:

 

 

 1. Wybierz folder, w którym są roboty na przykład dla programu Winkalk „C:\Winkalk”

Po kliknięciu „Wczytaj obiekty” i wyszukaniu (to może potrwać nawet kilka minut) program poda ilość odnalezionych robót i pikiet.

 1. Jeśli poprawnie wczytano roboty, warto zapisać je do wewnętrznej bazy danych przyciskiem „Zapisz bazę punktów” na dole – po ponownym uruchomieniu programu nie trzeba będzie ponownie przeszukiwać dysku, wystarczy kliknąć „Wczytaj bazę z pliku”. Trochę to potrwa.
 1. W zakładce „Wszystkie punkty” można pobieżnie przejrzeć wszystkie odnalezione pikiety, wraz z ich nazwą obiektu (folder na dysku).
 1. Zakładka „Filtr” – tutaj wybieramy zakres jaki chcemy odnaleźć, kliknij:

– „prostokątem” lub „okręgiem”, wpisz dane i naciśnij „przesiewanie”.

W dolnym okienku pokaże się ilość pikiet i robót, jakie znalazły się w podanym zakresie.

 1. Uzyskane punkty można podejrzeć w zakładce „Wybrane punkty”. Współrzędne pojedynczych pikiet można kopiować bezpośrednio do schowka. Można też odnalezione punkty wyeksportować do pliku txt.

 

2 komentarze to “GeoBaza”

You can Dodaj komentarz or Trackback this post.

 1. Ireneusz Bogucki - 1 grudnia 2018 o 13:22

  Witam
  Czy można liczyć na obsługę plików z MagnetField Topcona ?

 2. atomic77 - 1 grudnia 2018 o 19:14

  Mógłbym spróbować zrobić obsługę MagnetField ale musiałbym mieć jakiś przykładowy plik – jakąkolwiek robotę z rzeczywistymi pomiarami bo do tego nie ma żadnej dokumentacji i trzeba „rozgryźć” ich format.

Napisz odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.