Dron (quadcopter) z drukarki 3D

Podczas przeglądania projektów na thingiverse.com trafiłem na drony. Od razu wiedziałem, że to kolejna rzecz do zbudowania 🙂

Chciałem zrobić jak największy quadcopter – najbardziej stabilny i mogący unieść kamerkę. Wybór był prosty – największy możliwy do wydrukowania z gotowców to Crossfire lub Spyda 500. Oba mają rozstaw silników 500mm, ale wybór padł na Spyda500 – ze względu na większą dowolność w montażu elementów na „płycie głównej”.

Tak naprawdę „dron” (to niezbyt poprawna nazwa, ale tak już się przyjęło, więc niech będzie) to wiele elementów, z których drukuje się tylko ramę. Rama to w tym przypadku cztery ramiona i dwie płytki w środku. Dodatkowo drukować można inne elementy montażowe, np. do zamontowania kamery. Nie jest wcale wielka oszczędność – gotowa  rama kosztuje 80-200zł, ale w razie wypadku wystarczy dodrukować zniszczony element i latać dalej. Jedno ramię drukuje się u mnie ponad 7 godzin, więc całość to kilka dni.

Kolejna sprawa to dobór elementów. Żeby quadcopter latał, trzeba obliczyć jakie silniki i inne elementy zastosować. Silniki muszą dać odpowiedni ciąg, ale jednocześnie waga nie może być zbyt duża. Obliczałem wszystko sam od zera, ale za pomocą tego kalkulatora.

To moja Spyda 500:

 • zasięg teoretycznie 2km (nie latam dalej niż zasięg wzroku więc kilkaset metrów).
 • w razie wyczerpania baterii lub utraty sygnału dron wraca na miejsce startu i sam ląduje.
 • można zaprogramować trasę przelotu na Google Maps.
 • maksymalna wysokość: duża:-) Nie latałem wyżej niż 150m ze względu na przepisy i ryzyko, oczywiście z dala od CTR, ludzi i zabudowań, a teraz jeszcze bardziej trzeba się dostosować do przepisów
 • prędkość – wyciąga 70km/h co przy tak dużym dronie jest dobrym wynikiem
 • podłączona kamera HD(Mobius) robi niezłe filmy, teraz dodatkowo mam stabilizację – 2-osiowy gimbal, który na bieżąco stabilizuje kamerę i utrzymuje ją w poziomie bez względu na pochylenie drona
 • lot od 7 do 10 minut, zależnie od prędkości
 • na razie 2 niezbyt udane lądowania i jeden upadek z wysokości 50m na skutek awarii ESC. Nic się nie stało, wystarczyło dodrukować 2 ramiona i dokupić spalony ESC.

To Spyda500 w trakcie prac – już z montażem gimbala.

Quadcopter Spyda 500100 metrów nad ziemiąA powyżej widok z kamery z wysokości 100 metrów

Na początku byłem w tym temacie zupełnie zielony, a poniżej moja droga dojścia do sukcesu:)

1. Kontroler lotu

To komputer sterujący dronem. Wybrałem APM 2.6 – jest do dobry kompromis pomiędzy ceną a możliwościami, poza tym pasuje do moich zainteresowań – jest oparty o ten sam układ, co Arduino. Możliwości konfiguracji są bardzo duże, można nawet ustawić lot autonomiczny wg trasy ustawionej na mapie Google w dedykowanym programie. Na dodatek można kupić tani chiński klon – ja wybrałem APMPro, jest dużo mniejszy od oryginału. Oryginalne APMy już nie są produkowane, a ich następca Pixhawk jest znacznie droższy. Do APMa trzeba dokupić dedykowany odbiornik GPS z mocowaniem (zawiera też kompas – dzięki czemu jest on oddalony od elektroniki).

2.  Silniki bezszczotkowe

W zasadzie im większy dron, tym większe śmigła. Im większe śmigła, tym niższa powinna być szybkość obrotowa. Silniki do dronów różnią się głównie parametrem KV – jest to ilość obrotów na minutę na każdy 1V napięcia. Dla drona o tej wielkości i zakładanej wadze około 1,5kg idealny silnik powinien mieć 800-950 KV. Wybrałem najtańsze silniki EMAX MT2213 935KV. Małe drony wyścigowe mają EV powyżej 2000 KV.

Trzeba kupić po dwa silniki CW i CCW – czyli obracające się zgodnie i przeciwnie do ruchu wskazówek zegara. Różnica polega na tym, że w CW jest odwrotny gwint – dokręca się w lewo, aby podczas lotu nakrętka nie odkręciła się.

3. Akumulator

To bardzo ważna sprawa, bo akumulator sporo waży, trzeba wybrać kompromis pomiędzy pojemnością a wagą. Użycie zbyt dużego akumulatora spowoduje zmniejszenie czasu lotu bo dron będzie zbyt ciężki. Trzeba też od początku zdecydować się na konkretną ilość komór. Najbardziej optymalna i najczęściej używane w tej wielkości dronach to LiPo 3S (trzy komory 3,7V – napięcie optymalne 11,1V) ewentualnie 4S (14,8V) ale są znacznie droższe, na dodatek część dodatkowego sprzętu wymaga napięcia 11,1V więc dochodzą dodatkowe problemy.

Kupiłem akumulator LiPo 4500mAh – wg obliczeń powinien wystarczyć na 7-10 minut lotu.

Kolejna ważna sprawa to prąd rozładowywania. Cztery silniki przy dużych obrotach mogą pobierać nawet prąd o natężeniu kilkudziesięciu amperów. Mój akumulator LiPo ma wydajność prądową 20/30C czyli umożliwia stały pobór prądu 20C, a chwilowy 30C (30C * 4500mAh = 135A).

Do ładowania akumulatorów litowo-polimerowych niezbędna jest odpowiednia ładowarka. Akumulatory takie mają napięcie znamionowe 3,7V na celę (czyli akumulator 3S ma 11,1V). Ładować można do 4,2V, nie powinno się rozładowywać poniżej 3V. Nadmierne rozładowanie powoduje nieodwracalne uszkodzenie, a przeładowanie może spowodować zapalenie i pożar, tak samo, jak uszkodzenie pakietu. Na dodatek napięcie w poszczególnych celach powinno być podobne – dlatego ładowarka powinna mieć balanser – aby poszczególne cele były naładowane w tym samym stopniu.

Ładować należy pod kontrolą, a uszkodzenie czy też przeładowanie powoduje między innymi taki efekt  (film nie mój) i już niejedna osoba została bez domu czy samochodu. Nieużywaną baterię trzeba trzymać w odpowiednim miejscu, są specjalne torby „LiPo Safe” ale nawet one nie chronią w 100% tylko minimalizują rozprzestrzenianie się ognia. Ja akumulator trzymam w niepalnej piwnicy w nieużywanym grillu w torbie „lipo safe”.

4. ESC czyli regulatory obrotów

– dla każdego silnika jeden ESC. Można  kupić cztery w jednym ale w razie awarii trzeba wymienić całość (a to kosztuje). Kupiłem niedrogie ESC ABC-Power z kontrolerami SimonK, 30A – więc ze sporym zapasem.

5. Aparatura

– tak w fachowym języku nazywa się urządzenie do sterowania, zwane przez niektórych pilotem  🙂 Tu ważne jest określenie ilości kanałów (a więc i ceny). Do podstawowych funkcji wystarczy 6-kanałowy, udało mi się kupić używany znakomity 8-kanałowy Turnigy 9xr pro. Tak naprawdę potrzeba:

 • 3 kanały do obracania drona (yaw, pitch, roll)
 • 1 kanał do kontrolu wysokości (throttle)
 • 1 kanał do ustawienia trybu lotu: może to być tryb ręczny, bardzo wygodny althold (dron utrzymuje stałą wysokość, a ja kieruję), Loiter (dron utrzymuje wysokość i pozycję za pomocą GPS, odporny na podmuchy wiatru, bardzo łatwy), można ustawić uproszczone tryby, a nawet takie funkcje jak automatyczne lądowanie, czy przelot po wcześniej określonych punktach

Kolejne kanały nie są już niezbędne, można ustawić tryb „wracaj do domu”, kontrolować położeniem kamery, wykonywać akrobacje itp. Tryby można ustawiać za pomocą programu do konfiguracji drona (Mission Planner) więc można to robić przed lotem.

6. Nadajnik i odbiornik.

Jak się okazało, aparatura nie zawiera nadajnika. Jest to tylko „pilot”, natomiast urządzenie do nadawania sygnału wkłada się z tyłu. Trzeba więc kupić zestaw nadajnik(do aparatury) – odbiornik (montowany na dronie). Powinien mieć tyle samo kanałów, co aparatura. Trafiłem na znakomity FrSky 8XR która posiada również telemetrię  – czyli oprócz nadawania do drona, można też odbierać poszczególne parametry lotu – napięcie akumulatora, pozycję i inne. To jednak wymaga jeszcze jednego układu – a tego nie mam, więc na razie nie używam.

Nadajnik wystarczy włożyć do aparatury, a odbiornik podłączyć do APMa kabelkami GND, VCC, oraz jednym kablem sygnałowym na każdy kanał (są odpowiednio opisane). W przypadku mojego odbiornika mogłem wgrać oprogramowanie, które umożliwia podłączenie wszystkiego tylko jednym kablem sygnałowym (tryb CPPM).

7. Śmigła

Wbrew pozorom śmigieł nie da się wydrukować. Śmigła jednak kosztują kilka-kilkanaście złotych, można więc kupić ich zapas. Zasada jest taka sama jak z silnikami – im większy dron, tym większe śmigła. Małe śmigła nie uniosą ciężkiego drona. Zbyt duże – silnik nie da rady. Moje silniki mają proste zasady: śmigła 10 cali dla akumulatora 3S lub 8 cali dla akumulatora 4S. Tak więc dla mnie Śmigła model „1045”. Tak samo jak przy silnikach trzeba kupić oddzielnie śmigła CW i CCW.

8. Kable i śrubki

Śrubki oczywiście dowolne, mój dron zawiera też mocowania w postaci trytytek oraz dodrukowanych dystansów. Natomiast kable – to już inna sprawa, do takiego prądu trzeba stosować kable o odpowiedniej grubości, najlepiej kupić w specjalistycznym sklepie, razem z pozłacanymi wtyczkami (goldpinami). Wszystko to trzeba po prostu solidnie przylutować i zabezpieczyć przed spięciami. Do dystrybucji prądu można użyć odpowiedniej płytki (i tak trzeba lutować), ja wolałem poprowadzić kabel i do niego dolutować inne ze względu na miejsce. Dodatkowo wygodne jest mocowanie akumulatora na rzepach.

 

I to już wszystko.

Zmontować, zlutować, przetestować bez śmigieł, a później z dala od budynków można już próbować latać. Tak na prawdę w takiej samoróbce trzeba jeszcze ustawić dużo parametrów: czułość reakcji na drążki, tuning parametrów lotu, ale satysfakcja z latającego quadcoptera, wyglądającego jak zlepek losowych elementów i plątaniny kabli, jest olbrzymia. Szczególnie, że efekt to dron porównywalny możliwościami i osiągami do gotowego modelu DJI za 2-3 tysiące złotych. Co więcej, gdy DJI spadnie lub o coś zahaczy, co prędzej czy później nastąpi, trzeba będzie wymienić obudowę. Ja na to – trochę plastiku, kilka godzin druku i znowu działa 🙂

Osobom zainteresowanym samym lataniem oczywiście polecę zakup „gotowca”, gdyż zabawy z budową a szczególnie dopracowaniem i konfiguracją jest dużo.

Poniżej krótki film z pierwszego lotu, nie miałem wtedy pojęcia o sterowaniu. Jakośc kiepska, bo nie miałem dobrej kamery – tylko chińską kamerkę VGA. No i pierwszy upadek – na wysokości 50m spalił się jeden z kontrolerów silników.

9 151 komentarzy to “Dron (quadcopter) z drukarki 3D”

You can Dodaj komentarz or Trackback this post.

 1. Alexisanned - 17 sierpnia 2022 o 23:05

  Proverbs, on the other hand, can be much longer than aphorisms and adages.
  Examples of Aphorisms for Success
  Opportunities don’t happen.
  Picture of Benjamin Franklin and a caption that says „Aphorist Extraordinaire”
  That’s not what you expected, was it.
  Skilled writers use aphorisms to evoke big ideas in a relatable way.
  Your stories can benefit from this method too.
  They’re written in countless books and passed down as folk wisdom.
  And since they’re universal truths about life, they help persuade your reader to accept your message.
  Because let’s face it, perseverance is the key to success in life.
  Remember that.
  Picture of Benjamin Franklin and a caption that says „Aphorist Extraordinaire”
  The origins of this saying are open for debate, but it’s primarily attributed to Abraham Lincoln.
  Not so much.
  So my advice.
  Now here’s the big question.

 2. Alexisanned - 18 sierpnia 2022 o 02:13

  Both sayings highlight the benefits of waking up early.
  Don’t count on things that haven’t happened yet because something unexpected could occur.
  If you can do something, then you need to do it for the good of others.
  This is especially true if the excuse is a lie.
  Shifting gears a little, let’s talk about one of the world’s greatest aphorists – Benjamin Franklin.
  They’re easy to remember and pass down through generations because they’re concise.
  Aphoristic statements also appear in everyday life, such as daily speeches made by politicians and leaders.
  That’s why aphorisms, adages, and proverbs are synonyms for each other.
  Repeat after me.
  Don’t count on things that haven’t happened yet because something unexpected could occur.
  Keep your friends close, but your enemies closer.
  This also reminds me of a precept by Sir Edwin Sandys, a politician who helped establish Jamestown, Virginia.
  Oftentimes, it makes sense to delegate tasks.
  Not good.
  From there, you can build your story around it.
  That’s why aphorisms, adages, and proverbs are synonyms for each other.

 3. Alexisanned - 18 sierpnia 2022 o 03:16

  Now that we’ve covered the aphorism definition, are you ready for more examples.
  It reminds us to take precautionary measures, so we don’t end up with bad results.
  Keep your friends close, but your enemies closer.
  Washington also said, It is better to offer no excuse than a bad one.
  He once stated, If you want a thing done well, do it yourself.
  Aphorisms state universal truths about life that encourage reflection.
  From there, you can build your story around it.
  Practice what you preach.
  Proverbs, on the other hand, can be much longer than aphorisms and adages.
  So what do you do.
  Take a look.
  Like George Washington, Sandys believed that telling the truth is always the way to go.
  He once stated, If you want a thing done well, do it yourself.
  The original saying was, Eat an apple on going to bed, and you’ll keep the doctor from earning his bread.
  Their direct, witty approach is what makes these self-evident truths powerful.
  The term aphorism originates from late Latin aphorismus and Greek aphorismos.

 4. Alexisanned - 18 sierpnia 2022 o 03:21

  Brevity is the key.
  This famous motto highlights the truism that life is full of ups and downs.
  It’s one of the most recognized aphoristic statements today.
  Like George Washington, Sandys believed that telling the truth is always the way to go.
  Sometimes, though.
  This quote came from Wales, first appearing in an 1866 publication.
  Ready to Use These Aphorism Examples In Your Writing.
  Don’t judge a book by its cover.
  Brevity is the key.
  Fall seven times, stand up eight.
  Thomas Jefferson also mirrored this general idea when he said, I find that the harder I work, the more luck I seem to have.
  Honesty is the best policy.
  Want a few more.
  This quote came from Wales, first appearing in an 1866 publication.
  As they say, Nothing ventured, nothing gained.
  How do aphorisms differ from adages and proverbs.

 5. Alexisanned - 18 sierpnia 2022 o 04:16

  But, the aphorism is short and sweet.
  It’s better safe than sorry, right.
  Another example comes from Spider-Man, where Uncle Ben turns to Peter Parker and says, With great power comes great responsibility.
  Like George Washington, Sandys believed that telling the truth is always the way to go.
  Interestingly enough, this saying was initially intended as a compliment.
  Why is this stuff important.
  Not only that, but you can use aphorisms in your writing to summarize your central theme.
  The term aphorism originates from late Latin aphorismus and Greek aphorismos.
  The early bird gets the worm.
  It originally read, Count not they chickens that unhatched be…
  He played the villain in the movie that famously stated.
  Life is too short to surround yourself with toxic people.
  One of his most notable is, An ounce of prevention is worth a pound of cure.
  It meant that the person was versatile and adept at many things.
  It’s time.
  They’re written in countless books and passed down as folk wisdom.

 6. Alexisanned - 18 sierpnia 2022 o 05:58

  Brevity is the key.
  Because let’s face it, perseverance is the key to success in life.
  Examples of Aphorism in Politics
  Have you ever felt frustrated when other people didn’t meet your expectations.
  It’s easier to do it yourself rather than try to explain it to someone else.
  Why is this stuff important.
  So my advice.
  They’re in social media captions all over the web.
  Proverbs, on the other hand, can be much longer than aphorisms and adages.
  Another success aphorism comes from Chris Grosser.
  Keep your friends close, but your enemies closer.
  Yup, you guessed it.
  Sometimes, though.
  The Purpose & Function of Aphorism
  And get this.
  How do aphorisms differ from adages and proverbs.

 7. Nottolo - 1 września 2022 o 08:40

  VARDENAFIL allows an erection to last long enough for you to satisfactorily complete sexual activity cheap cialis online pharmacy

 8. Speance - 5 września 2022 o 11:01

  generic cialis 5mg have had an erection that lasted more than 4 hours

 9. famping - 7 września 2022 o 13:21

  We also provide free express shipping on every order over 150 cialis 20mg price

 10. nemeArtex - 10 września 2022 o 11:10

  Luo Jia said. what is in clomid While the depression of the cervical mucus, occurring in 15 of patients, may be overcome by performing IUI suppression of endometrial proliferation, unrelated to dose or duration of treatment but apparently idiosyncratic, indicates a poor prognosis for conception if the endometrial thickness on ultrasound scanning does not reach 8 mm at ovulation.

 11. dypetwedo - 13 września 2022 o 13:40

  tamoxifen side effects weight gain Ovarian drilling leads to a lower risk of multiple pregnancies OR 0.

 12. Goajent - 17 września 2022 o 04:19

  High co- occurrence of anorectal chlamydia with urogenital chlamydia in women visiting an STI clinic revealed by routine universal testing in an observational study; a recommendation towards a better anorectal chlamydia control in women. doxycycline Stem Cells 26 496 504.

 13. jowheme - 7 października 2022 o 20:44

  com community profile casinoen928475 Triumph tiger 955i roulette green, triumph tiger 955i roulette green how much lasix can you take When hair loss is temporary, it will likely regrow within three to six months after treatment is complete

 14. offemy - 20 października 2022 o 05:21

  what does cialis look like generic tadalafil cialis canada

 15. assedy - 22 października 2022 o 13:38

  home remedy viagra sildenafil tablets using viagra

 16. Bildedy - 24 października 2022 o 01:51

  However, this trial was presented at an early stage of follow up, and the method of assessment was not reported stromectol buy

 17. BlEste - 28 października 2022 o 22:14

  cialis cheapest price what does cialis do cialis mexico

 18. Fextemat - 7 listopada 2022 o 04:30

  brand cialis buy cialis online safely buy cialis canadian

 19. theath - 7 listopada 2022 o 12:46

  viagra jokes using viagra generic viagra online for sale

 20. BrandonFip - 7 listopada 2022 o 14:58

  Amazing a good deal of superb info!
  recommended canadian online pharmacy canadian pharmacy east bay largo fl prescription drugs examples

 21. Chrissoole - 8 listopada 2022 o 03:44

  Factor certainly applied.!
  viagra canada global pharmacy canada viagra mail order pharmacy

 22. RenaldoMup - 8 listopada 2022 o 14:18

  Nicely put, Cheers.

 23. Keithstips - 8 listopada 2022 o 19:28

  Awesome posts, Kudos!
  pharmacy technician target store cvs canada drugs without perscription best canada pharmacy online

 24. Keithstips - 12 listopada 2022 o 03:04

  Kudos. Ample material!
  pharmacy online 365 discount code online pharmacies in usa good online mexican pharmacy

 25. ThomasCrurb - 12 listopada 2022 o 03:16

  Helpful tips. Appreciate it.
  lipitor canadian pharmacy z pak canadian pharmacy canadian pharmacies vipps

 26. Smacype - 13 listopada 2022 o 09:44

  So they gave women at high risk for breast cancer a teaspoon of ground flaxseeds a day for a year, and they showed, on average, a drop in precancerous changes buy priligy online usa

 27. LestervaL - 16 listopada 2022 o 23:11

  You have made the point.
  online pharmacy tech programs with financial aid online pharmacy schools my canadian drugstore

 28. Sowemumb - 17 listopada 2022 o 13:06

  where to buy cialis online cialis coupon cialis doses

 29. gaureta - 19 listopada 2022 o 03:32

  In the postmenopausal, HR, HER2 ABC setting, the treatment landscape has changed considerably in recent years; targeted therapies that can be added to ET to improve efficacy and delay endocrine resistance include the cyclin dependent kinase 4 6 CDK4 6 inhibitors ribociclib, palbociclib, and abemaciclib, and the mTOR inhibitor everolimus doxycycline hyclate for tooth infection

 30. Embage - 19 listopada 2022 o 10:32

  cialis generic timeline cialis canadian pharmacy ezzz cialis dosage reddit

 31. Josephnok - 19 listopada 2022 o 12:52

  Thank you! Numerous facts.
  first rx pharmacy statesville nc legit canadian pharmacy online your rx pharmacy

 32. Keithstips - 20 listopada 2022 o 00:17

  Thank you! A lot of material!
  best online pharmacy reviews meds online pharmacy the generics pharmacy online delivery

 33. Blisptut - 20 listopada 2022 o 07:28

  cialis generic over the counter mycialis20mgonline cheapest cialis 20 mg

 34. sleert - 21 listopada 2022 o 15:06

  essay writing service austin buy persuasive essay essay about importance of service

 35. Keithstips - 22 listopada 2022 o 23:06

  Nicely put, Many thanks.
  indianpharmacy com top 10 online pharmacy in india official canadian pharmacy complaints

 36. Nusliela - 23 listopada 2022 o 05:21

  academic strengths and weaknesses college essay orderyouressay buy essay cheap queens college essay revisor

 37. prienda - 23 listopada 2022 o 10:45

  Included age, ethnicity, tamoxifen treatment, hormone replacement therapy, depression, levels of dependence in ADL and in cognitive skills for daily decision making, and documentation of Alzheimer s disease and other dementias stromectol australia PMID 35796303 Free PMC article

 38. BrandonFip - 23 listopada 2022 o 14:08

  Wonderful information. With thanks.
  canadian pharmacy online review Cialis Professional care rx pharmacy tallahassee fl

 39. BrandonFip - 24 listopada 2022 o 05:56

  Wow loads of very good info!
  best online pet pharmacy phentermine canada online pharmacy canadian pharmacy worldwide

 40. Aaronric - 24 listopada 2022 o 17:56

  You actually stated it perfectly!
  canadian pharmacy ship to us walgreens pharmacy store israel pharmacy online

 41. teadajag - 25 listopada 2022 o 03:41

  help with narrative essay write my research paper for me cheap essay online help

 42. Aaronric - 25 listopada 2022 o 09:23

  Kudos! I appreciate this.
  fry pharmacy lambert and la canada canadian drug prices canadian pharmacy ocala fl

 43. Claudewat - 25 listopada 2022 o 21:45

  You mentioned that wonderfully.
  silkroad online pharmacy reviews internet pharmacy no prescription buy cialis online canadian pharmacy

 44. soydaysom - 26 listopada 2022 o 03:57

  Enjoy the thrills of a live casino without ever having to leave your home. Live dealer games are great for those who aren’t able to get to a casino. Via video link, you can play against real dealers and enjoy the atmosphere of a top casino. Repeat your search with another keyword Once the validation process has been completed, account will be activated for deposit. “What we really wanted to learn is, number one, how blockchain can play a role in the total FinTech category here in the Philippines, as well as maybe how in the future, GCash can help participate and promote this, and give more people access to blockchain technology. And I think I’m happy to say that with this event, we actually got that,” Lorenzo Canaria, Head of Growth Marketing for E-commerce, Big Campaigns and Innovation for popular mobile wallet app GCash, said. https://magic-wiki.win/index.php?title=Auto_live_roulette Above we composed a list with a selection of mobile casinos, all with a free real cash casino chip. With this, we aim to offer our US players an easy choice if they are looking for free real cash to entertain themselves in mobile casinos. So, in all these mobile casinos USA players are welcome and we confirm our choice that these are the best real cash online casinos in the world at present. Sometimes, NJ and NY residents or not able to play, regretfully. As we always say: no guts, no glory but you swim at own risk! If you’re a lucky or smart player, you can use these types of promotions to start a bankroll and build it up from using free spins with no deposit required. However, there are conditions attached to these no deposit slots bonuses and they vary from casino to casino, which means that it’s not always easy to build a bankroll from these types of promotions. Therefore, you may have to make a deposit at some point.

 45. Claudewat - 26 listopada 2022 o 13:09

  You actually suggested it terrifically!
  is it illegal to buy drugs from canada is it legal to buy prescription drugs from canada pharmacy websites

 46. MichaelHanda - 27 listopada 2022 o 01:11

  With thanks, Helpful stuff!
  cooperative pharmacy store locator best online foreign pharmacies canadian pharmacy presription and meds

 47. MichaelHanda - 27 listopada 2022 o 16:17

  Superb data. Regards!
  compounding pharmacy canadian pharmacies selling cialis canadian pharmacy british columbia

 48. Rogeranalm - 28 listopada 2022 o 03:40

  Info certainly considered!.
  legitimate mexican pharmacy online is it illegal to buy drugs from canada prescription price comparison

 49. JoshuaExito - 28 listopada 2022 o 06:57

  canadian prescription costs discount ed drugs

 50. Rogeranalm - 28 listopada 2022 o 16:34

  You actually stated it very well.
  best drugstore eyeshadow pharmacy technician online how to buy prescription drugs from canada safely

 51. Qlskrb - 28 listopada 2022 o 20:49

  order levaquin 250mg pills levaquin generic

 52. JamesFropy - 29 listopada 2022 o 01:10

  With thanks. Ample info.
  restasis canada pharmacy safe online pharmacy pharmacy online store malaysia

 53. ClupieX - 29 listopada 2022 o 12:11

  4、很多免费金币可以免费收集,很多好处等著你上网领取。准备打牌前最好仔细考虑一下。时间充裕,不必惊慌;平台的风格设计十分吸引人,可以还原真实的棋牌场景,更加激情四射。 德克萨斯扑克全称Texas Hold’em poker,中文简称德州扑克。它是一种玩家对玩家的公共牌类游戏。一张台面至少2人,最多22人,一般是由2-10人参加。 俱乐部靠从盈利玩家身上抽成赚钱,那么平台赚什么钱呢?记者发现,在任何一个平台上玩家想参与赌博都必须要购买平台的金币。 记者通过观察发现,赌博现象在网络上依然非常猖狂,一些俱乐部公然在网络上招收新的会员,肆无忌惮,明目张胆,如此猖狂的背后其实是暴利的驱使。虽然俱乐部只收取玩家盈利部分的5%作为服务费,但是大家不要小看这5%,大型的俱乐部就是靠着5%,月收入可以达到数百万。 https://kylerethv875310.smblogsites.com/14289948/線上-百-家-樂-賺錢 感谢您来到 Apple 支持社区! 正在加载页面内容 峻瑋34,您好 页面内容已加载 感谢您来到 Apple 支持社区! 峻瑋34,您好 正在加载页面内容 感谢您来到 Apple 支持社区! 页面内容已加载 页面内容已加载 正在加载页面内容 页面内容已加载 峻瑋34,您好 页面内容已加载 感谢您来到 Apple 支持社区! 峻瑋34,您好 正在加载页面内容 正在加载页面内容 正在加载页面内容 页面内容已加载 感谢您来到 Apple 支持社区! 页面内容已加载 正在加载页面内容 感谢您来到 Apple 支持社区! 页面内容已加载 感谢您来到 Apple 支持社区! 峻瑋34,您好 页面内容已加载 正在加载页面内容

 54. ErnestFrutt - 29 listopada 2022 o 16:47

  Nicely put. Kudos.
  do canadian pharmacies require prescriptions pre pharmacy schools online canadian pharmacy no scripts

 55. ErnestFrutt - 29 listopada 2022 o 22:53

  You said it adequately.!
  online pharmacy canada reviews online meds without prescription prescription online

 56. Charlesbet - 30 listopada 2022 o 02:45

  Really a good deal of awesome data.
  synthroid canadian pharmacy canadian pharmacy mall rite aid pharmacy how many store

 57. Charlesbet - 30 listopada 2022 o 08:25

  Wow quite a lot of wonderful info.
  canadian vet pharmacy online fake canadian pharmacies reliable canadian pharmacy reviews

 58. ThomasCrast - 30 listopada 2022 o 13:06

  Fantastic postings. Appreciate it!
  austria pharmacy online overseas pharmacies pharmacy rx one coupon

 59. ThomasCrast - 30 listopada 2022 o 18:59

  You actually reported this fantastically.
  do prescription drugs have to be in original containers when flying online pharmacy school prescriptions drugs canada

 60. Jeffreyvop - 1 grudnia 2022 o 00:44

  https://metformin.pro/# buy cheap metformin

 61. Chrissoole - 1 grudnia 2022 o 01:12

  You have made your position pretty nicely!.
  cvs pharmacy store manager cvs pharmacy store ads lloyds pharmacy online doctor

 62. CurtisAdext - 1 grudnia 2022 o 22:31

  metformin prices australia metformin hcl 500

 63. Kjnyom - 2 grudnia 2022 o 02:46

  order avodart without prescription avodart online order ondansetron 8mg generic

 64. Xbfilv - 3 grudnia 2022 o 07:21

  purchase avodart pills oral celebrex 200mg buy zofran 4mg without prescription

 65. Wanhfz - 3 grudnia 2022 o 10:14

  order generic aldactone 100mg order valtrex generic diflucan pill

 66. Antoniofence - 3 grudnia 2022 o 13:55

  https://tadalafil20mg.fun/# tadalafil 10mg coupon

 67. Chrissoole - 4 grudnia 2022 o 03:40

  You said it nicely..
  importing prescription drugs for personal use pharmacy canada california pharmacy

 68. Josephliaft - 4 grudnia 2022 o 08:11

  You actually stated it effectively.
  pioneer rx pharmacy software reviews pharmacy school in canada canadian prescription filled in the us

 69. ThomasCrurb - 4 grudnia 2022 o 14:40

  With thanks. I value this!
  cvs pharmacy store 7164 prescription drugs programs pharmacy technician course online free

 70. Grrynb - 4 grudnia 2022 o 15:05

  aldactone cost propecia 1mg brand order fluconazole 100mg online

 71. Fvyjiz - 4 grudnia 2022 o 18:02

  brand ampicillin 500mg bactrim 960mg pill order erythromycin

 72. RamiroNum - 4 grudnia 2022 o 19:17

  Fantastic material. Thanks!
  cvs pharmacy in target store canada drugs coupons canadian pharmacies cialis

 73. ThomasCrurb - 5 grudnia 2022 o 04:17

  Wonderful data. Thanks!
  canada pharmacies prescription drugs costco pharmacy safest online pharmacy

 74. JamesRic - 5 grudnia 2022 o 04:17

  Amazing stuff, Thank you.
  order canadian drugs canada drugs review international online pharmacy

 75. Antoniofence - 5 grudnia 2022 o 07:53

  https://tadalafil20mg.fun/# tadalafil compare prices

 76. RamiroNum - 5 grudnia 2022 o 09:59

  Whoa loads of helpful tips.
  canada pharmacies account viagra professional canadian pharmacy levitra value pack

 77. AntonioReomi - 5 grudnia 2022 o 15:11

  Whoa plenty of terrific knowledge.
  northwest pharmacy, canada tier 1 prescription drugs list non prescription canadian pharmacy

 78. WilfordKew - 5 grudnia 2022 o 15:11

  Cheers! Awesome information!
  gen rx pharmacy online pharmacy without prescriptions is canadian pharmacy online legit

 79. DwayneApove - 5 grudnia 2022 o 21:01

  With thanks, Very good stuff!
  pharmacy chains in canada best online canadian pharcharmy online pharmacy with doctor consultation

 80. Fwqeqz - 5 grudnia 2022 o 22:38

  ampicillin 250mg brand cephalexin buy online erythromycin oral

 81. Uarujc - 6 grudnia 2022 o 01:26

  cost sildenafil nolvadex cheap robaxin drug

 82. WilfordKew - 6 grudnia 2022 o 04:52

  You said it nicely.!
  cvs caremark online pharmacy the drug store pharmacy columbus ohio can i bring prescription drugs in my carry on

 83. RichardReala - 6 grudnia 2022 o 16:19

  Nicely put. Thanks!
  consumer reports canadian pharmacies best drugs for ed Cialis Professional

 84. Antoniofence - 6 grudnia 2022 o 21:46

  https://canadiandrugpharmacy.best/# canadian pharmacy cialis 20mg

 85. Cjaezj - 7 grudnia 2022 o 05:35

  buy sildenafil 100mg pills methocarbamol pills order robaxin generic

 86. Stanleypuh - 7 grudnia 2022 o 06:20

  With thanks, Plenty of knowledge!
  princeton university store pharmacy best drugstore foundation for dry skin pharmacy king canada

 87. Dpktrp - 7 grudnia 2022 o 08:24

  buy suhagra 50mg generic suhagra sale estrace online buy

 88. DavidImile - 7 grudnia 2022 o 17:28

  Thank you. I enjoy it.
  hcg canada pharmacy lodon drugs canada pharmacy store logo

 89. DavidTak - 7 grudnia 2022 o 18:21

  dark web drug marketplace darkmarket